стенды для предприятий и учебных заведений

Образовательный блог

МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ БЕСІД З УЧНЯМИ.

Пам’ятка «Як себе поводити в місцях масового скупчення людей?»

Є багато прикладів масового скупчення людей, які були небезпечні для життя людини. Проживаючи або перебуваючи у великому місті, людина часто потрапляє в місця великого скупчення натовпу. Це концерти зірок естради, спортивні змагання, паради, агітаційні акції, політичні виступи та ін. Натовп може легко та швидко утворитися і в метро, гіпермаркетах та громадському транспорті.

Варто запам’ятати, що незнайомі люди поруч не завжди можуть мати позитивний настрій та доброзичливі наміри. Небезпека дії натовпу залежить від спонтанності та сили впливу на кожну людину окремо.

Натовп — це неорганізоване зібрання людей, що перебувають у безпосередній фізичній близькості і мають спільний об’єкт зацікавлення.

Натовп може бути:

  • випадковий (на місці дорожньо-транспортної аварії);
  • експресивний (карнавал, концерт зірки, релігійне свято — де люди відкрито виражають свої емоції: радість, щастя, гнів, горе);
  • конвенційний (групи вболівальників-фанатів);
  • активний або діючий (має 4 підвиди; панічний (люди уникають небезпеки), агресивний (жага вбивства та руйнувань), здирницький (ошукані вкладники фінансових пірамід, мародери) та бунтівний).

Уникати натовп потрібно, але й корисно знати правила поведінки в місцях масового скупчення людей.

Пам’ятка «Як подолати паніку?»

Паніка в перекладі з грецької мови означає «несвідомий жах, страх». «Паніка — явище загалу, психологічний стан, викликаний загрозливим впливом зовнішніх умов і виражається в почутті страху й прагненні будь-яким чином уникнути небезпечної ситуації».

Які зовнішні ознаки людини, яка панікує? Людина в паніці втрачає здатність реально сприймати події, обставини, реальність. Вона стає збудженою, занадто рухливою.

Чим небезпечна паніка? Паніка завжди зростає, якщо має взаємне зараження. Вона небезпечна тим, що блокує здатність реального сприйняття та раціонального мислення. Рецепт, який допоможе здолати, «вилікувати» паніку, — це спокій. Банально, але правда — зберігайте спокій.

Паніку необхідно «присікати в корені». Для того, щоб подолати сильний і раптовий страх, необхідно повільно вдихнути, розслабивши руки. За час вдиху порахуйте до трьох. Такий метод посприяє підняттю рівня ендорфінів (гормони, які відповідають за відчуття задоволення). Повторіть цю вправу кілька разів.

Часто буває так, що під час панічних атак волосся вздиблюється, а шкіра покривається так званими мурашками. Однак впоратися з такими виявами неспокою і страху досить легко. «Гусяча шкіра» зникне, варто лише зробити ковток гарячого чаю, який розслабить фолікули. Волосся можна просто пригладити.

Запам'ятайте: лише Ваша моральна готовність до сценаріїв надзвичайної ситуації надійно захистить Вас і Ваших близьких від паніки. Пам'ятайте: стрес — це не те, що з Вами трапилось, а те, як Ви це сприймаєте (Ганс Сельє).

за матеріалами журналу «Директор школи»

24.10.18

НАЦІОНАЛЬНА ОСВІТА ОНЛАЙН-ПЛАТФОРМА

Реформою «Нова українська школа», що стартувала цього року, передбачено створення Національної освітньої онлайн-платформи.

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич зазначила, що електронна платформа потрібна для повноцінного супроводу реформи освіти. «Для нас дуже важливо, – наголосила вона, — підтримати вчителів та надати інтерактивні онлайн-матеріали, які допоможуть якісно використовувати компетентнісні методики навчання. Також ця платформа мас відіграти важливу роль у підвищенні доступу дітей із сільських територій до якісної освіти».

Рамковими документами є Положення про Національну освітню електронну платформу та про електронний підручник.

У відповідь на виклики часу співробітники кафедри філософії і освіти дорослих Центрального інституту післядипломної педагогічної освіти Університету менеджменту освіти Національної академії педагогічних наук України спільно з Науково-методичним центром «Агроосвіта» створюють унікальний освітній контент для професійного розвитку педагогів України.

Електронні освітні ресурси для професійного розвитку педагогів розміщено у віртуальній кафедрі педагогіки https://ppo.mk.ua та Медіатеці електронних засобів навчання https://nmcbook.com.ua.

Зрозуміло, що якщо кожен освітянин захоче підвищити кваліфікацію відповідно до вимог Нової української школи, сучасні університети просто не забезпечать очне навчання для всіх охочих. Для цього й створено Віртуальну кафедру андрагогіки то Медіатеку електронних засобів навчання, а також масові відкриті онлайн курси (МООС).

Масові онлайн-курси створюють десятки провідних університетів у всьому світі, а такі країни, як Франція, Китай та Йорданія заснували національні платформи МООС. Цього прагне й Україна.

Ще в 1968 році наукове видання Science and Technology писало, що в майбутньому комп'ютеризовані мережі будуть більш важливим джерелом інформації, ніж друковані видання чи телебачення. А в 1980 році одне з видань штату Айова (США) випускало щотижневу колонку «Яким буде життя у 2000 році». Один із текстів наголошував, що освіта буде тривати впродовж усього життя. Суспільство буде надавати можливість отримувати освіту протягом життя, незалежно від віку.

Усе здійснилося. Лише необхідно простягнути руку до комп’ютера й отримати знання... Яка це радість — навчатися й навчати, розвиватися й розвивати, вдосконалюватися й вдосконалювати впродовж усього життя!

за матеріалами журналу «Методист»

24.10.18

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ
ЯК УБЕРЕГТИ ДІТЕЙ ВІД НЕГАТИВНОГО КОНТЕНТУ

•        Розмовляйте з підлітками про їхніх друзів в Інтернеті і про те, що вони там роблять. Запитуйте про людей, з якими підлітки спілкуються в соцмережах, і переконайтеся, що такі люди їм знайомі. Як учителям, так і батькам бажано створити власні сторінки. Так легше буде контролювати коло людей, з якими спілкується дитина.

•        Цікавтеся, якими чатами й дошками оголошень користуються підлітки і з ким вони спілкуються. Заохочуйте використання модерованих чатів і вимагайте, щоб вони не спілкувалися в приватному режимі.

•        Наполягайте, щоб підлітки обережно погоджувалися або не погоджувалися зовсім на особисті зустрічі з друзями з Інтернету. Нагадуйте про небезпеки, які можуть спричинити такі зустрічі.

•        Вимагайте від підлітків ніколи не надавати особисту інформацію через електронну пошту, у чатах, соцмережах, реєстраційних формах, особистих профілях і під час реєстрації на конкурси в Інтернеті. Нагадуйте, чим це може обернутися.

•        Допоможіть їм захиститися від спаму. Навчіть підлітків не надавати в Інтернеті власної електронної адреси, не відповідати на небажані листи і використовувати спеціальні поштові фільтри.

•         Постійно нагадуйте, що в кожному разі не можна використовувати Інтернет для хуліганства, поширення пліток або погроз.

•        Обговоріть із підлітком азартні онлайн-ігри та пов’язаний із ними ризик. Нагадайте, що дітям не можна в них грати.

•        Вивчить програми, які фільтрують інформацію з мережі Інтернет, наприклад, батьківській контроль у Windows.

•          Час від часу перевіряйте у браузері, які сайти відвідувала ваша дитина.

Якщо дитина настільки доросла, що розуміється в комп’ютері ліпше за вас і вміє «замітати сліди», зверніться по допомогу до професійного програміста — він напевно зможе відновити інформацію. Проводячи таку перевірку,        хоча б зрідка, ви зможете захистити свою дитину від багатьох ризиків.

Якщо ви застали дитину за відвідуванням сумнівних сторінок, не сваріть її, не підвищуйте голос, спробуйте обговорити ситуацію. Захистити дитину від Інтернету примусово ви не зможете. Здійснювати контроль можна лише коли дитина вам довіряє і знає, що ви довіряєте їй.

За матеріалами журналу «Методист»

24.10.18

ІНТЕРНЕТ-БЕЗПЕКА ДІТЕЙ

ЗМІ, інформаційні та комунікаційні технології нині відіграють головну роль у житті дітей. Учні майже щодня дивляться телевізор, але дедалі більше часу вони проводять у мережі Інтернет, застосовуючи навички, які вони швидко здобувають самостійно або переймають у своїх однолітків.

Діти використовують інтерактивні засоби для гри, спілкування, написання блогів, прослуховування музики, розміщення власних фотографій і пошуку інших людей для спілкування в інтерактивному режимі.

Через нерівність між грамотністю щодо інформаційних засобів між дітьми й дорослими, більшість дорослих не знає про те, що роблять їхні діти в Інтернеті або як вони це роблять.

Нині в Україні понад 200 тис. дітей віком від 5 до 18 років користуються послугами Інтернет. І кількість юних користувачів зростає з кожним роком більше ніж на 30%, заразом лише 15% батьків знають про складнощі, з якими стикаються їхні діти в Інтернеті, та менше ніж половина батьків має уявлення про елементарні засоби безпеки в мережі.

Нині в Україні понад 60% дітей і підлітків щодня спілкуються в інтернет-чатах. Троє з чотирьох дітей готові поділитися приватною інформацією про себе і власну сім’ю в обмін на товари чи послуги. А кожна п’ята дитина щорічно стає жертвою Інтернет-зловмисників.

Віртуальний світ, з одного боку, дає дітям певні можливості, доступ до актуальної та корисної інформації, соціалізує молоде покоління тощо, а з другого всесвітня павутина здатна заподіяти реальну шкоду. Інтернет несе потенційну загрозу, рівень якої залежить від того, як його використовують.

Попри те, що в розвинутих країнах розроблено безліч проектів і програм для захисту дітей онлайн, у нашій країні, де значну частину користувачів Інтернету становлять діти й підлітки, таких програм поки ще дуже мало.

Тому школа насамперед має бути готова реагувати на такі виклики XXI століття, вона повинна «фільтрувати» зміст Інтернету для дітей і проводити заходи, присвячені Інтернет-безпеці учнів. Саме школа повинна згуртувати вчителів і батьків навколо такої проблеми і зробити все можливе, щоб дитина отримувала безпечну, вірогідну та зрозумілу інформацію із всесвітньої мережі.

Небезпека, що загрожує дітям в Інтернеті дуже серйозна, наприклад:

• проблеми технологічного характеру: недбалість дитини, яка відкрила вкладення електронної пошти або завантажила із веб-вузла файл чи небезпечний код, може призвести до потрапляння в комп’ютер вірусу;

«Ми витрачаємо так багато часу на бажання інших і на те, що мають Інші. Замість того, щоб розвивати власний унікальний досвід, ми жаліємо себе. Ми дивимося на те, як інші живуть, як хтось одягається, який будинок у сусіда, і цей перелік можна продовжувати і продовжувати. І поки ми женемося за цим безглуздим переліком чужих бажань, ми невблаганно старіємо, так і не зосередившись на власних бажаннях.» (Білл Гейтс)

•  доступ до сайтів із неприйнятним змістом: насильство, наркотики, порнографія, сторінки в соцмережах, які підштовхують молодь до самогубства, вбивства й чимало іншого, що спричиняє виникнення ненависті дискримінації тощо;

•        розголошення конфіденційної інформації: підлітків можуть умовити надати особисті відомості — її ім’я, прізвище, адресу, вік, стать або відомості про членів сім’ї;

•        контакт із незнайомцями через чати або електронну пошту;

•        неприємності, пов’язані з фінансовими втратами: можливість робити онлайн-покупки без відома дорослих.

Дитина проходить у власному психологічному розвитку певні стадії, які суттєво відрізняються одна від одної. Це також позначається на зацікавленнях. Педагоги повинні знати, які особливості мають діти в певному віці, щоб правильно зробити наголоси у своїх бесідах із дітьми про правила безпеки в Інтернеті.

Окрім того, потрібно враховувати, що діти починають опановувати Інтернет у різному віці: хтось у 14—17 років, хтось у 10—13 років, а хтось ще в дошкільному віці.

Початкова школа. Для дітей 7—10 років сім’я на першому місці.

У них лише починає розвиватися відчуття моральної та статевої індивідуальності, й вони зазвичай цікавляться життям старших дітей.

Діти такого віку починають активно самостійно освоювати віртуальний простір, люблять відвідувати різні сайти Інтернету, грати в мережеві ігри, починають спілкуватися в дитячих чатах, прагнуть використовувати електронну пошту для листування з друзями. Однак слід пам’ятати, що вони можуть заходити на сайти й чати, відвідувати які батьки їм забороняють.

У вихованні в учнів Інтернет-безпеки найголовнішу роль відіграють батьки. Оскільки більшість часу в Інтернеті діти проводять вдома, слід організовувати бесіди з батьками, під час яких варто звернути їхню увагу на такі рекомендації:

•        навчіть дітей радитися з учителями й батьками, перш ніж відкрити інформацію через електронну пошту, чати, дошки оголошень, реєстраційні форми й особисті профілі;

•        навчіть дітей не завантажувати програми, музику або файли без дозволу дорослих;

•        дозволяйте дітям заходити на дитячі сайти лише з гарною репутацією й контрольованим спілкуванням;

•        розмовляйте з дітьми про їхніх друзів в Інтернеті і про те, що вони там роблять, так, ніби йдеться про друзів у реальному житті;

•        привчіть дітей повідомляти вам, коли щось турбує їх або хтось у мережі погрожує їм. Залишайтеся спокійними й нагадайте своїм дітям, що вони в безпеці, якщо розповіли все вам. Похваліть їх і спонукайте підійти ще раз, якщо випадок повториться.

Основна школа. 10—15 років — доба швидких змін у житті дитини. І хоча діти в цьому віці все ще залежні від батьків, вони вже прагнуть отримати певну свободу дій, починають цікавитися світом навколо, і відносини з друзями стають по-справжньому важливими.

Діти цього віку вже використовують Інтернет для розробки шкільних проектів. Окрім того, вони завантажують музику, користуються електронною поштою, грають в онлайн-ігри та заходять на сайти своїх кумирів. Дедалі частіше їх улюбленим способом спілкування стає миттєвий обмін повідомленнями.

Для дітей цього віку бажання з’ясувати, що вони можуть собі дозволити робити без дозволу дорослих, абсолютно нормальне.

Ключові моменти управління Інтернет-безпекою в цьому віці, на які потрібно звернути увагу батьків:

•        розкажіть дітям про відповідальність, гідну поведінку в Інтернеті;

•        розкажіть про основні небезпеки та правила безпечного використання мережі Інтернет;

•        вимагайте від дітей нікому не повідомляти особисту інформацію, зокрема прізвище, ім’я, домашню адресу, номери телефонів, назву школи, адресу електронної пошти, прізвища друзів або родичів, власні нікнейми у програмах миттєвого обміну повідомленнями, вік або дату народження через електронну пошту, у чатах, системах миттєвого обміну повідомленнями, реєстраційних формах, особистих профілях і під час реєстрації на конкурси в Інтернеті;

•        наполягайте, щоб діти ніколи не погоджувалися на особисті зустрічі з друзями по Інтернету без присутності дорослих;

•     привчіть дітей повідомляти вам, коли їх щось турбує або хтось у мережі погрожує їм; залишайтеся спокійними й нагадайте своїм дітям, що вони в безпеці, оскільки розповіли вам про погрози; похваліть їх і спонукайте підійти ще раз, якщо випадок повториться;

•        діти в жодному разі не повинні використовувати мережу для хуліганства, поширення пліток або погроз іншим людям.

Старша школа. Підлітки здебільшого проходять через період низької самооцінки, шукають підтримку в друзів і неохоче слухаються батьків, шукають власне місце у світі і намагаються здобути незалежність. Водночас вони охоче долучаються до сімейних цінностей. У такому віці підлітки вже повноцінно спілкуються з навколишнім світом. Вони сповнені новими ідеями, але їм бракує життєвого досвіду.

У такому віці діти вже знають про те, яка інформація буває в Інтернеті. І абсолютно нормально, що вони хочуть усе це самостійно побачити, почути, прочитати.

Вони завантажують музику, користуються електронною поштою, службами миттєвого обміну повідомленнями і грають в онлайн-ігри. Більшість користується чатами й спілкується у приватному режимі.

Хлопчики в такому віці схильні порушувати всі обмеження і жадають чорного гумору, крові, азартних ігор і картинок для дорослих.

Дівчатам більше подобається спілкування в чатах, соцмережах тощо. Слід пам’ятати, що жінки більш чутливі до сексуальних домагань в Інтернеті. Мережева безпека підлітків — складне завдання, оскільки про Інтернет вони знають зазвичай більше, ніж їхні батьки.

Через те завдання школи полягає в тому, щоб повідомити батькам, що їхня участь у формуванні Інтернет-безпеки на цьому етапі обов’язкова і від неї може залежати безпека життя їхніх дітей.

Оскільки за статистикою міжнародних організацій із захисту прав дітей підлітки найчастіше стають заручниками зловмисників, які використовують Інтернет, щоб змусити дітей видати особисту інформацію, а також педофілів, які шукають нових жертв, тому ліпше підготувати пам'ятку для батьків і роздати її на батьківських зборах.

За матеріалами журналу «Методист»

24.10.18

 

НАЦІОНАЛЬНА ОСВІТНЯ ОНЛАЙН-ПЛАТФОРМА

Реформою «Нова українська школа», що стартувала цього року, передбачено створення Національної освітньої онлайн-платформи.

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич зазначила, що електронна платформа потрібна для повноцінного супроводу реформи освіти. «Для нас дуже важливо, – наголосила вона, — підтримати вчителів та надати інтерактивні онлайн-матеріали, які допоможуть якісно використовувати компетентнісні методики навчання. Також ця платформа мас відіграти важливу роль у підвищенні доступу дітей із сільських територій до якісної освіти».

Рамковими документами є Положення про Національну освітню електронну платформу та про електронний підручник.

У відповідь на виклики часу співробітники кафедри філософії і освіти дорослих Центрального інституту післядипломної педагогічної освіти Університету менеджменту освіти Національної академії педагогічних наук України спільно з Науково-методичним центром «Агроосвіта» створюють унікальний освітній контент для професійного розвитку педагогів України.

Електронні освітні ресурси для професійного розвитку педагогів розміщено у віртуальній кафедрі педагогіки https://ppo.mk.ua та Медіатеці електронних засобів навчання https://nmcbook.com.ua.

Зрозуміло, що якщо кожен освітянин захоче підвищити кваліфікацію відповідно до вимог Нової української школи, сучасні університети просто не забезпечать очне навчання для всіх охочих. Для цього й створено Віртуальну кафедру андрагогіки то Медіатеку електронних засобів навчання, а також масові відкриті онлайн курси (МООС).

Масові онлайн-курси створюють десятки провідних університетів у всьому світі, а такі країни, як Франція, Китай та Йорданія заснували національні платформи МООС. Цього прагне й Україна.

Ще в 1968 році наукове видання Science and Technology писало, що в майбутньому комп'ютеризовані мережі будуть більш важливим джерелом інформації, ніж друковані видання чи телебачення. А в 1980 році одне з видань штату Айова (США) випускало щотижневу колонку «Яким буде життя у 2000 році». Один із текстів наголошував, що освіта буде тривати впродовж усього життя. Суспільство буде надавати можливість отримувати освіту протягом життя, незалежно від віку.

Усе здійснилося. Лише необхідно простягнути руку до комп’ютера й отримати знання... Яка це радість — навчатися й навчати, розвиватися й розвивати, вдосконалюватися й вдосконалювати впродовж усього життя!

 

за матеріалами журналу «Методист»

08.10.18

ШКОЛИ НЕ КОНКУРУЮТЬ

Найвизначнішою й найважливішою подією у фінській політиці освіти стало створення загальноосвітньої школи у 1970-х роках. Одним з найважливіших рішень у системі цінностей фінської загальноосвітньої школи було запропонувати кожній дитині у Фінляндії рівні можливості отримання освіти. Паралельна шкільна система, в якій студенти народної школи змагаються за місця в середній школі, перетворилася на дев’ятерічну загальноосвітню школу і тепер кожен з них має можливість вступити до середньої школи або професійно-технічного училища. Усунення ранньої конкуренції може розглядатися як найбільш фундаментальна реформа базової освіти, яка удосконалила фінську шкільну систему.

Хтось може сказати, що помітив конкуренцію у фінських школах, —   це внутрішнє прагнення робити все якомога краще. Викорінення конкуренції — це один з визначальних принципів роботи директорів фінських шкіл. Спостерігаючи за фінською політикою освіти й дискусіями навколо неї, ви почуєте глибокий підтекст про людську гідність. В описі фінської школи ви не зустрінете рейтингу найкращих результатів, імен успішних студентів або вчителів на мармурових плитах.

Ви помітите відсутність стандартизованого тестування й дошок з результатами екзаменів на тлі неконкурентної атмосфери фінської шкільної системи. Обидві вищезгадані характеристики освіти, як правило, спрямовані на стандартизацію шкіл. Більше того, там, де є національні стандарти й вимірювані параметри, є й рейтинги шкіл і, врешті-решт, поділ шкіл на хороші й погані.

Хоча той факт, що всі школи різні, визнаний, зрозумілий і оцінений у Фінляндії, дехто все ще намагається розгледіти соціальні та економічні причини, які виливають на освіту. Це явище спостерігається в багатьох країнах світу, але якщо в системі освіти домінує внутрішня конкуренція, це погано і для директорів, яких неминуче будуть ділити на гарних та поганих керівників. Успіхи й поразки стають тягарем, що в найгіршому випадку призведе до проблем з вирішенням питань на роботі й відчуттям безцільності роботи.

За матеріалами книги Арі Пока «Вищий клас . Шкільне управління по-фінські»

 

 

ХОУМСКУЛІНГ – АЛЬТЕРНАТИВА В СИСТЕМІ ОСВІТИ

Хоумскулінг – це спосіб отримання освіти, який передбачає вивчення загальноосвітніх предметів поза школою (вдома, в освітніх центрах).

Термін «хоумскулінг» ще недавно багатьох лякав і був незрозумілий. Але сьогодні, незважаючи на існуючі в суспільстві міфи про нього, це вже досить поширена альтернатива в системі загальної середньої освіти.

У чому ж  звинувачують хоумскулінг?

Відсутність соціалізації

Нібито дитину позбавляють колективу, а з ним і соціалізації. Правда всі забувають про те, що в разі домашнього навчання вчителем, а заодно і колективом є не мама чи тато одноосібно, а найрізноманітніші гуртки, освітні центри, педагоги, малокомплектні групи таких самих хоумскулерів. Тобто варіантів взаємодії дитини з іншими людьми маса, як особистих, так і дистанційних (через інтернет). Домашня освіта не означає сидіння вдома. Вона означає, що батьки і самі діти беруть на себе відповідальність за форми отримання знань і якість засвоєння матеріалу.

Дитина сама по собі

Безумовно, школа дуже зручна для працюючих батьків, оскільки півдня, а то і більше, дитина знаходиться під наглядом і в максимально безпечному середовищі. Мамі не потрібно думати, де знаходиться її син під час перерви між фізкультурою і математикою. Огороджена територія, уроки один за іншим, педагоги, що стежать за порядком – це величезний плюс традиційної школи.

В умовах хоумскулінга батькам потрібно ще поламати голову, щоб скласти оптимальний графік занять і маршрути пересування дитини по місту. Але більшу частину свого часу, як і в школі, вона все одно не буде надана сама собі. Як було сказано вище, занять поза домом у хоумскулера багато, до них потрібно підготуватися, до них потрібно дістатися, а потім повернутися додому.

Низька якість освіти

Ті, хто ратує за шкільне навчання, говорять про посередні оцінки хоумскулерів (діти на домашньому навчанні також, як і всі інші, пишуть контрольні і здають ЗНО). Але не варто забувати, що, по-перше, на домашнє навчання переходять звичайні діти, чия успішність може бути як відмінною, так і середньої, а по-друге, оцінки не завжди дають об’єктивну картину, адже якщо школа, особливо старші класи, заточена на підготовку до ЗНО, то хоумскулери націлені на придбання корисних навичок. Наприклад, навичок вільного спілкування іноземною мовою, планування і проектування, розуміння причинно-наслідкових зв’язків в подіях світової історії і багато іншого. Це не завжди можна відобразити в стандартних тестових завданнях, але це не означає, що хоумскулери дурніші за школярів.

Вчити вдома дорого

Дійсно, додаткові заняття коштують грошей. Але ж і школа не безкоштовна. Форма, обіди, ремонти і свята, – все це оплачується з батьківської кишені. Плюс додаткові заняття, які компенсують недоліки шкільної освіти. Якщо все це врахувати, виходить не така вже й велика різниця. Батьки українських хоумскулерів називають цифри від 1200 до 4000 гривень. Звичайно, все залежить від набору навчальних курсів і віку дитини. Але в цілому ціна хоумскулінга приблизно дорівнює вартості навчання в приватній школі або трохи нижче її.

Хоумскулінг для релігійних

Це ще один поширений міф, як і міф про те, що домашнє навчання обирають в тих сім’ях, де один з батьків (частіше за все мама) не працює. Насправді, зазвичай, буває навпаки – за хоумскулінг виступають цілком працевлаштовані мами і тата світських поглядів. А їх вибір обумовлений тим, що школа, на їхню думку, не дає освіту тієї якості, яка необхідна для того, щоб в майбутньому бути успішним.

У будь-якої системи освіти є як переваги, так і недоліки. Хоумскулінг також не позбавлений негативних моментів, проте всі вони суто індивідуальні. Наприклад, далеко не кожній дитині підходить навчання вдома, адже для цього необхідний високий рівень самоорганізації та дисципліни. Та й батьки хоумскулерів можуть бути не завжди адекватні в своїх запитах до дитини і надмірно навантажувати її заняттями. Тому, розглядаючи домашню форму навчання як альтернативу школі, потрібно ретельно все зважити і, в першу чергу, врахувати інтереси дитини. Вибір між школою і хоумскулінгом вона повинна зробити сама.

За матеріалами освітнього порталу «Педагогічна преса»

СТУДЕНТ ПОНАД УСЕ

Однією із засадничих вихідних точок будь-якої системи цінностей школи є повага до дітей та підлітків, а також визнання студента  повноцінним членом шкільної спільноти. Хоча ця відданість інтересам  студента не може бути безпосередньо визначена як найважливіша цінність, вона складає фундаментальні принципи школи. Розуміння того, що студенти навчаються не для директора, вчителів, репутації школи або батьків, а для себе, для того шоб домогтися успіху у власному житті, непомітно, але сильно впливає на формування цінностей у системі керування та управління школою по-фінськи.

Як для школи, так і для системи керування та управління школою головною цінністю є право студента бути активним членом своєї шкільної спільноти. Інформація та об'єктивна реальність з точки зору користувача послуг часто відрізняються від інформації та об’єктивної реальності, як їх бачить той, хто надає ці послуги. Саме тому підхід, орієнтований на студента, відкриває нові перспективи для створення системи навчання та організації роботи школи. Зацікавлено вислухати й почути студента - один із найкращих способів для директора показати повагу до здібностей студента та направити їх на вдосконалення школи в цілому.

Студентоорієнтований підхід с ключовим елементом, особливо коли треба фокусуватися на вирішенні таких питань, як небажана поведінка, труднощі в навчанні або інші проблеми, що виникають у підлітків, які дорослішають і навчаються. Потрібно весь час собі нагадувати, що немає лиха без добра і є щось позитивне і в проблемі, з якою прийшов студент. Намагання підкреслити позитивні сторони глибоко укорінені в цінностях і світогляді  фінських шкіл. Навіть робота з важкими випадками може виявитися більш продуктивною, якщо студенти та наставники розумітимуть, що це щось більше, ніж просто викопування бруду і призначення покарання.

Взаємодія зі студентами завжди є критерієм, що займає особливе місце при оцінюванні позитивних сторін роботи у школі. Час від часу директорам шкіл корисно поміркувати над цим засадничим значенням своєї роботи. Це особливо важливо, коли адміністративне навантаження починає займати більшу частину робочого часу. Найбільш значуща частина роботи в школі – сприяння навчанню студентів і присутність у їх житті. Той, хто забуває про це, може отримати добре функціонуючу організацію, але не гарну школу.

За матеріалами книги Арі Пока «Вищий клас .Шкільне управління по-фінські»

ПРОЕКТ: НОВІ САНІТАРНІ НОРМИ У ШКОЛАХ

Міністерство охорони здоров’я спільно з Міносвіти розробили новий Санітарний регламент для установ загальної середньої освіти. За словами представників Міністерства охорони здоров’я, нові санітарні норми, які в ньому описані, враховують потреби сучасних школярів і стосуються харчування, організації навчального процесу, домашніх завдань і побутових умов у школі.

У відомстві закликають обмежити кількість солі, цукру і підсолоджувачів у їжі для учнів. Буде введена заборона на шкідливі продукти, такі як газовані напої. Меню школяра має складатися мінімум з чотирьох страв, а калорійність не перевищувати 30% від денного раціону. Школам також дозволять організовувати кейтеринг, коли комплексні обіди учням готують підприємства-підрядники.

Уже зараз не рекомендується давати домашнє завдання учням 1-х та   2-х класів. До 9-го класу учні не повинні витрачати на завдання більше години, у старших класах – більше 1,5 години. За старими правилами, старшокласників можна було навантажувати чотирма годинами домашньої роботи.

У Міністерстві охорони здоров’я мають намір скасувати правила розстановки парт у класах. Зараз відстань між рядами парт чітко регламентована і становить 60 сантиметрів. За бажанням, школи зможуть розставляти парти в довільному порядку. А в початкових класах радять обладнати зони для ігор.

Після затвердження нових санітарних правил вчителі зможуть використовувати у навчальному процесі інтерактивні дошки, мультимедійні технології та пристрої. Враховано можливості сучасного інженерного забезпечення, в т.ч. освітлення, доступу в інтернет тощо.

Нові санітарні норми вельми доречні з огляду на те, що в Україні запустили освітню реформу, а останній раз зміни в норми вносилися 17 років тому. Пропозиції та зауваження щодо нових правил приймаються відомством до кінця вересня, після чого будуть схвалені або доопрацьовані.

 

За матеріалами освітнього порталу «Педагогічна преса»

НОВЕ ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ У  КАБІНЕТАХ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ

Оформлення класної кімнати

Однією з основних концептуальних засад реформування в рамках Нової української школи є створення сучасного освітнього середовища, яке буде стимулювати вивільнення креативного потенціалу як учнів, так і педагогів. Так у наказі МОН від 23.03.2018 №283 та наказі МОН від 13.02.2018 № 137 прописані головні засади про нове освітнє середовище та обладнання. Відтепер у навчальному просторі  початкової школи мають бути обладнані тематичні зони. Так класна кімната повинна одночасно виступати: ігровою зоною, центром пізнавальної діяльності, центром художньої творчості, дитячої класної бібліотека, куточком живої природи, центром вчителя. Усі ці зони мають бути оформлені  у класі  й спеціально обладнанні.

Відповідно до наказу МОН України від 13.02.2018 № 137 «Про затвердження примірного переліку засобів навчання та обладнання навчального і загального призначення для навчальних кабінетів початкової школи» у класах має бути обладнання як для загального призначення, так і навчальне обладнання у відповідно до освітніх галузь (напрямків навчання).

До засобів загального призначення належать: аудиторні  магнітно-крейдова, магнітно-маркерна, коркова дошки; екран для проекції, ноутбуки; планшети; принтер; сканер; флеш-накопичувач; мультимедійні навчальні програми; комп’ютерні ігри, що відповідають вимогам та тематиці навчальних програм початкової школи та інше.  Слід відмітити, що на все це виділяються певні кошти з державного бюджету. Субвенція НУШ складає 1,38 мільярда гривень,  з них 998,7 мільйона йде  на оснащення початкових класів.

Ми, як Інтернет - магазин стендів, стежимо за змінами у освітній сфері і не можемо оминути перелік друкованих засобів навчання у початковій школі. Тож, у класах мають бути:

Мовно-літературна освітня галузь

- Комплект для навчання грамоти і письма (на магнітах): український алфавіт (друковані й рукописні літери, великі і малі); алфавіт мов національних;  порівняльні таблиці алфавітів української мови та мов національних меншин; зразки каліграфічного письма букв українського алфавіту та мов національних меншин та їх з’єднань; зразки з’єднань букв; вимоги до правильної постави під час письма та користування письмовим приладдям

- Набори для навчання грамоти та читання: каса букв та складів; набір графічного позначення мовних одиниць (звуки, склади, слова); розрізна азбука

- Набір таблиць: вправи для збільшення кута зору, поля читання, вправи для формування навичок читання

- Набір таблиць до основних розділів граматичного матеріалу відповідно до програми з української мови, читання та мов національних меншин

- Набори (комплекти) сюжетних та предметних малюнків (для розвитку мовлення, словникові слова та їх написання, до казок) відповідно до вимог змісту програмового матеріалу

- Портрети українських, зарубіжних письменників та поетів, а також таких, що писали мовами національних меншин відповідно до вимог навчальних програм з української мови та мов національних меншин

Іншомовна освітня галузь

- Набір таблиць (для мов, що вивчаються) на магнітах: алфавіт; іранскргаційні знаки; граматичні, до розділів граматичного матеріалу

- Каса букв та буквосполучень

- Карти: географічна карта Європи; географічна карта країни, мова якої вивчається

Математична освітня галузь

- Набір таблиць (в тому числі магнітні, пазли): зразки каліграфічного письма цифр та знаків; ознаки, властивості, відношення предметів; розташування у просторі і на площині; лічба (кількісна, порядкова); нумерація чисел, склад числа;  дії над числами, взаємозв’язок дій над числами; таблиця множення; закони та властивості арифметичних дій; математичні вирази; рівняння; геометричні фігури, геометричні тіла та їх властивості; величини та їх одиниці; задачі, типові задачі, опорні схеми;

- Набори карток (в тому числі на магнітах або ін.): для лічби та усного рахунку від 0 до 100; склад числа; для математичних диктантів; ілюстрації до типових задач; демонстраційний набір знаків на магнітах; лічильний матеріал (набір Кюізенера, пластикові геометричні фігури тощо)

- Числова лінійка: від 0 до 100 з набором карток до неї (десятками, одиницями, чисті); від 0 до 1000 з набором карток (сотнями, десятками, одиницями, чисті)
- Квадрат сотенний (математичний куб)
- Набір настільних розвивальних ігор: шахи, шашки; маршрутні ігри;  розрізні пазли/картинки; головоломки тощо

Природнича освітня галузь

- Карти стінні: фізичні (світу, півкуль, України, області); політична світу, адміністративно-територіальна України; тематичні (природні зони, корисні копалини, рослинний та тваринний світ, природо-заповідний фонд, історико-етнографічна, народні промисли) карти України

- Комплекти таблиць: Земля;  нежива природа; жива природа; система органів тіла людини; охорона природи; пори року; праця людей

- Календар природи

Технологічна освітня галузь

- Таблиці загальних тем (організація робочого місця, правила безпеки на уроці, правила користування окремими інструментами, економне ставлення до використання матеріалів)

- Набір технологічних карт відповідно до основних тем навчального матеріалу програми початкової школи

Соціальна і здоров’язбережна освітня галузь

- Комплекти таблиць: будова тіла людини; здоров’я людини; корисні і шкідливі звички; фізична складова здоров’я; правильне харчування; здоровий спосіб життя; особиста гігієна школяра; соціальна складова здоров’я; безпека життєдіяльності; правила поведінки в природному, техногенному та соціальному оточенні; безпека на дорозі; небезпечні тварини

- Набір дорожніх знаків

Мистецька освітня галузь

- Таблиці: репродукції картин художників; зразки різних видів мистецтва;

- Набори технологічних карт-схем послідовного виконання завдань відповідно до програмового матеріалу початкової школи.

Більш детальний перелік Ви можете переглянути в документі за посиланнямhttps://mon.gov.ua/ua/npa/pro-zatverdzhennya-primirnogo-pereliku-zasobiv-navchannya-ta-obladnannya-navchalnogo-i-zagalnogo-priznachennya-dlya-navchalnih-kabinetiv-pochatkovoyi-shkoli

Більшість вище перерахованих друкованих засобів навчання Ви можете знайти і купити на нашому сайті (у вигляді стендів). Ми намагаємося відповідати освітнім стандартам НУШ.

Що стосується вимог до меблів, то вони прописані у  наказі МОН від 23.03.2018 №283  «Про затвердження методичних рекомендацій щодо організації освітнього простору Нової української школи»

Меблі мають мати такі характеристики:

- Ергономічність - наявність в кожному класі комплектів меблів для учнів (парта / стіл + стілець) не менше двох ростових груп (жовте, червоне, зелене маркування), наявність підставок для приладдя на робочому столі, закруглені кути стільниць, спинок і сидіння.

- Безпека - зроблено з матеріалів, дозволених чинним санітарним законодавством для використання в навчальних закладах, виріб відповідає санітарно-гігієнічним вимогам, відсутність гострих кутів, сторонніх запахів, матова поверхня стільниці, стійкість конструкції, наявність пристроїв для запобігання пошкодження або забруднення підлоги.

- Форма і розміри - стільниця в формі трапеції, трикутника або іншій, забезпечить швидку трансформацію для групової роботи, столи і парти повинні бути одномісними, стільниця повинна мати виріз збоку ближнього до учня, відповідність розміру ростової групі, можливість компактно штабелювати меблі.

- Міцність - гарантійний термін не менше 24 місяців, вандалостійкість, стійкість до миючих і дезінфікуючих засобів, дозволених до використання.

- Вага - не більше 4 кг для стільця і ​​10 кг для столу або парти.

- Колір - неяскраві світлі теплі відтінки жовтого, зеленого, блакитного, бежевого кольорів.

- Естетичність - привабливий вигляд, сучасний дизайн, відповідність стилю загального облаштування приміщення.

 

ПІДГОТОВКА ВЧИТЕЛІВ ДО «НУШ»
ФУНКЦІЇ МЕТОДИЧНОЇ РОБОТИ

Історично методична робота ґрунтувалася на взаємодії педагогічної науки та освітньої практики, увібравши кращі традиції поваги до педагогічної праці. Сучасна система методичної роботи зорієнтована на стратегічну мету забезпечення нового, більш високого рівня якості освіти, що передбачено Концепцією «Нова українська школа».

Стратегія розвитку освіти, визначена Концепцією «Нова українська школа», зумовлює опанування новітніх функцій, які ще недостатньо досліджено, проте визначають сучасну спрямованість цієї системи.

Так, серед функцій навчально-методичної роботи можна назвати: розвивальну, навчальну, інформаційну, прогностичну, супроводжувальну, дослідницьку, аналітичну, узагальнювальну, експертну, фасилітативну, контролінгову. Наводимо їхні характеристики.

Розвивальна функція виявляється в тому, що система методичної роботи сприяє й особистісному та професійному розвитку педагогів, і розвитку освітніх практик. Тобто методична робота мотивує педагогів до саморозвитку.

Навчальна функція є традиційною для методичної роботи. Вона забезпечує набуття нових знань.

Інформаційна функція підкреслює провідну роль методичної роботи в обігу інформації, створенні професійних мереж комунікації. Сюди варто включити процеси збирання, обробки, аналізу, узагальнення, систематизації, поширення інформації, визначення оптимальних інформаційних потоків, використання технічних засобів для роботи з інформацією.

Прогностична функція методичної роботи ґрунтується на випередженні всієї системою методичної роботи процесу розвитку освіти загалом та окремих напрямів модернізації. Це прогнозування, розроблення стратегій, планування, опрацювання проектів тощо.

Супроводжувальна функція полягає у професійній взаємодії суб’єктів освітньої діяльності, обов’язковими умовами якої є добровільність і партнерство.

Дослідницька функція ґрунтується на науковому пошуку й впровадженні результатів наукових досліджень і надбань науки у систему педагогічних практик.

Аналітична функція дозволяє виявити причинно-наслідкові зв’язки в освітньому процесі, між умовами й результатами навчання.

Розуміння узагальнювальної функції ґрунтується на науковому тлумаченні узагальнення як логічної операції переходу від конкретного до загального. У методичній роботі узагальнення дає можливість систематизувати різні ознаки педагогічних явищ та освітніх процесів, наочно представити відповідні тенденції, виявити кращі зразки досвіду.

Експертна функція дає підстави спеціально підготовленим у системі методичної роботи експертам об’єктивно оцінити наявний стан освітньої практики відповідно до експертизи, яка здійснюється під час атестації, контролю.

Фасилітативна функція виявляється в тому, щоб допомогти педагогу віднайти, узагальнити, висвітлити кращі здобутки його досвіду, створити тим самим передумови для подальшого професійного зростання, творення нового в професії.

Контролінгова функція поєднує управлінську та організаційну діяльність суб’єктів методичної роботи. Контролінг – інтегрована система інформаційно-аналітичної та методичної підтримки процесів планування, контролю, аналізу, прийняття управлінських рішень щодо всіх функціональних сфер діяльності організації.

Реалізація функції методичної роботи забезпечує готовність керівників закладів освіти та вчителів до виконання завдань Нової української школи.

Отже, методична робота в сучасному її розумінні є цілісною педагогічною системою, що розвивається сама й забезпечує професійний розвиток педагогів Нової української школи, здійснює супровід освітніх практик, закладів, інновацій і сприяє розвитку освіти взагалом.

за матеріалами журналу "Методист"

 

 

STEM-ОСВІТА У ЗАКЛАДАХ СЕРЕДНЬОЇ ТА ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

Міністерство освіти і науки розробило методичні рекомендації щодо розвитку STEM-освіти в Україні у закладах загальної середньої та позашкільної освіти на 2018/2019 навчальний рік. На сайті «Інституту модернізації змісту освіти» можна знайти головні напрямки розвитку STEM-освіти (лист ІМЗО від 19.07.2018  № 22.1/10-2573). Але перед тим слід розібратися що з себе представляє «STEM-освіта»?

Під нею  ми розуміємо (перекладі з англійської означає - науку, технології, інженерію та математику) –  низку чи послідовність курсів або програм навчання, які готують учнів до успішного працевлаштування, до освіти після школи або для того й іншого, вимагає різних і більш технічно складних навичок, зокрема із застосуванням математичних знань і наукових понять.

Відділ STEM-освіти ДНУ “Інститут модернізації змісту освіти” визначив головні напрями розвитку STEM-освіти:

1. розроблення нормативно-правових, науково-методичних засад впровадження STEM-освіти;

2. сприяння розвитку STEM-освіти: аналіз результативності процесу і динаміки розвитку, шляхи підвищення ефективності впровадження інновацій, виявлення проблем та прогнозування подальших тенденцій розвитку напрямів STEM-освіти;

3. проведення дослідно-експериментальної роботи всеукраїнського рівня за темою “Науково-методичні засади створення та функціонування Всеукраїнського науково-методичного віртуального STEM-центру (ВНМВ STEM-центр)” на 2017-2021 роки, реалізація заходів Програми інноваційно-освітнього проекту всеукраїнського рівня за темою “Я – дослідник” на 2018-2021 роки;

4. проведення просвітницько-профорієнтаційної роботи серед молоді з метою ознайомлення зі STEM-професіями;

5. організація та проведення освітніх заходів, спрямованих на популяризацію STEM-навчання: конкурси, змагання, STEM-фестивалі, наукові пікніки, STEM-екскурсії тощо;

6. поширення досвіду та здобутків у галузі STEM-освіти шляхом публікацій, презентацій під час освітніх заходів різного рівня: міжнародних, всеукраїнських, регіональних науково-практичних конференцій, семінарів, вебінарів, тренінгів, круглих столів, конкурсів, хакатонів тощо;

7. ініціювання, фандрайзинг та координація інноваційних освітніх проектів;

8. підвищення рівня фахової майстерності науково-педагогічних працівників і представлення педагогічного досвіду роботи, зокрема, у рамках STEM-школи.

Регіональним освітнім установам радять спланувати роботу з урахуванням вищезазначених напрямів діяльності.

Детальніше про створення та функціонування STEM-освіти у закладах загальної середньої та позашкільної освіти на 2018/2019 навчальний рік Ви можете подивитись в документі за посиланням https://drive.google.com/file/d/1jwoLpGOXiRH5v9OPS1s4ALi1_THWJ-Ts/view

 

 

 

«НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА» - ЦЕ ДОВГОТЕРМІНОВА РЕФОРМА, ЯКА РОЗПОЧИНАЄТЬСЯ ВЖЕ ЗАРАЗ!

Місія  «Нової української школи»  – допомогти розкрити та розвинути здібності, таланти    і можливості кожної дитини на основі партнерства між учителем, учнем  і батьками.

Сучасний світ складний. Дитині недостатньо дати лише знання. Ще важливо навчити користуватися ними! Знання та вміння, взаємопов’язані з ціннісними орієнтирами учня, формують його життєві компетентності, потрібні для успішної самореалізації у житті, навчанні та праці. Саме тому держава на даному етапі впроваджує нові освітні впровадження з наскрізним використанням інформаційно-комунікаційних технологій для здобуття освіти на усіх її рівнях з урахуванням індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів.  Ми ж, в свою чергу, підтримуємо такі прагнення і пропонуємо новинку – комплект стендів  «Нова українська школа» з основними постулатами освітнього реформування, без сумніву стане  прикрасою вашого навчального закладу.

Аби купити, замовити комплект стендів  «Нова українська школа», натисніть кнопку «Купить» й оформіть замовлення або зателефонуйте нам на будь-який з номерів (057) 781-42-20, 068-994-98-39, 095-755-36-05, 093-414-90-10.

Деталі реформи «Нова Українська школа»  Ви можете переглянути  в посібнику https://www.kmu.gov.ua/storage/app/media/reforms/ukrainska-shkola-compressed.pdf